Zirkon Taş ve Pırlantanın Arasındaki Farklar

Zirkon Taş ve Pırlantanın Arasındaki Farklar

Pırlanta ve zirkon ilk bakışlarda aynı gibi görünse de yakından incelendiğinde ise dış görünüşleri bakımından hiç bir benzerlik olmadığını görürsünüz. Pırlantanın değeri çok ama yüksekken, bir çeşit cam olan zirkon oldukça ucuzdur.

Pırlantayı bu denli pahalı zirkonu ucuz yapan etkenler nelerdir?

Pırlantanın ham hali olan elmas milyonlarca yıl yer tabakasının altında yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta oluşur. Elmas yataklarının genelde lav yataklarının oluştuğu alanlarda sıklıkla görülür. Elmasların yaşı milyar yıllarca tabir edilir. Pırlanta elmasın işlenmiş ve kesim işleminden geçmiş halidir. Nadir bulunduğundan ve zor çıkarıldığından oldukça değerlidir.

Zirkon taşları ise yapay seri üretim, kristallerdir. Bu nedenle ucuzdur’lar.

Yeryüzünde organik yollardan oluşmuş en sert madde elmastır. Değerli minerallerin sertlik derecesini ölçmek için kullanılan mohs ölçeğinde elmas en yüksek değer olan 10’karşılık gelmiştir zirkon ise 6’dır.

Zirkon ve Pırlanta Farkları

pirlanta-ile-zirkon-tasi-arasindaki-farklar

Pırlanta ve zirkon ikisi de takı ve kuyumculuk sektöründe kullanılan taşlardır. Pırlanta organik yollardan oluşmuş doğanın hediyesi zirkon ise insan yapımıdır.

  • Pırlantanın içinde doğanın parmak izleri bulunur. Birçok değerli mineralden oluşan pırlantaya bu doğal izleri vermektedirler. Bu yüzden her pırlanta ve özeldir benzeri yoktur
  • Zirkonlar ise seri üretim ürünleri olduğu için birbirinin aynıdır
  • Yer tabakasının en derinlerinden çıkarılan elmaslar usta ellerde şekillenir bu nedenle uzun bir süreçten geçerek pırlanta haline gelir zirkonun ise böyle bir süreci yoktur
  • Pırlanta ve ışıltı ile kıyaslandığında pırlantanın ışığı kırma açısı oldukça iyidir. Zirkon kullanıma bağlı olarak bir süre sonra kararmaya başlar

Pırlantalarda kararma olmaz matlık oluşabilir buda evde yapılacak basit yöntemlerle ilk günkü ışıltısına kolaylıkla kavuşur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*