Tektaş Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tektaş pırlanta seçimi incelik ve titizlik isteyen bir işlemdir. Kadınların kendileri gibi zarafeti olan bu ışıltılara duyduğu bağlılık göz ardı edilemeyecek kadar derindir. Bu neden ile kadınlara onlar kadar naif olan bu armağanı sunarken dikkat etmek gerekmektedir. Bir pırlantada var olan özelliklerin neler olduğunu ve sertifikanın pırlanta için önemini de yazımızın devamında ele alalım.

İlk olarak bir pırlanta seçiminde dikkat etmemiz gerektiği söylenen sertifikanın neden önemli olduğu konusuna değinelim. Sertifikası olan bir pırlanta bir nevi koruma altındadır. Yani hırsızlık gibi durumlarda hırsızı ele veren bu durum tüketicilerin oldukça yararınadır. Sertifikanın tüketicilere sunmuş olduğu bir fayda ise pırlanta satışını gerçekleştirmek istediğinizdedir. Pırlantanızın satışını sertifika dahilinde yaparsanız hiç bir değer kaybı yaşamadan bu satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Bahsi geçen bu özellik dışında pırlantada olması gereken diğer özellikler ise renk, berraklık, karat ve kesim olmaktadır. Bu özelliklerin hepsine birden ise 4C denilmektedir. 4C denilmesinin nedeni ise; saymış olduğumuz o 4 özelliğin ingilizce karşılıklarının C harfi ile başlamasındandır.

Pırlanta ise ingilizce de diamond demektir ve bu nedenle pırlanta renk skalası D harfinden başlamaktadır. Pırlantaların asıl renkleri şeffaf olmakta ve piyasa da ki birçok pırlanta renklidir. Bu renkli olan pırlantalar işlenmiş pırlantalardır. İşlenmemiş kendiliğinden renkli olan pırlantalar da vardır fakat bunun azlığından dolayı piyasaya işlenmiş renkler sürülmektedir.

Pırlanta için kesim ise önemi olan bir diğer konudur. Genelde kesim ile şekil birbirine karıştırılmaktadır. şekil pırlantanın görünüşüdür. Yani damla ya da örneğin kalp desenli olmasıdır. Kesim ise bundan çok başkadır. Kesim pırlantanın kıvılcımı diye de adlandırılır. Kesim ile birlikte tektaş pırlantanızın ışıltısı katbekat artmış olacaktır.

Pırlanta seçimi yaparken alacağınız kişinin fiziksel özelliklerini dikkate almayı ihmal etmeyiniz. Elleri pençeli ya da parmakları daha kısa yahut daha uzun olabilir. Bu gibi özellikleri dikkate almanız halinde almış olduğunuz pırlanta sahibi tarafından daha değerli olacak ve oldukça beğenilecektir. Aldığınız tektaş pırlantanın sağlık ile kullanılması dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*