Tektaş Pırlanta Seçimi

Zarafetinizin simgesi haline gelmiş olan pırlantalar kadınlar için özel günlerini daha da anlamlı kılan bir parça haline gelmiştir. Şaşılacak güzellikte ve nadir olarak bulunan bu mücevherler henüz dinazorlar dahi yer yüzünde gezinmiyorlarken baş döndürücü bir oluşum ile varlıklarını tamamlama yoluna girmişlerdir. Yerküre çekirdeğinin derinliklerinde yüksek ısı ve basınç altında aşırı bir sürat ile oluşmaya başlayan bu pırlantalar, en özel anlarınızı taçlandırmaları konusunda sizlerin hafızasında güzel bir anı bırakmaktadırlar.

Pırlantalarınızın en özel anlarınıza şahitlik ettiğinden bahsetmiştik. Kucağınıza aldığınız eşsiz mucizenizin ana karaketeri olan hayat arkadaşınıza bu doğumu gerçekleştirmenin acılarını unutturacak ışıl ışıl bir tektaş pırlanta hediye etmeye ne dersiniz. Peki ya birlikte geçirdiğiniz daha fazla zaman olmasını ve bir hayatı birlikte paylaşmayı düşlediğiniz kadına bir pırlanta eşliğinde evlilik teklif etmeye ne dersiniz? Bu anların en özel anlar olarak hafızalara kazınmasını sağlamak için sizler de pırlanta hakkında daha bilgiye ulaşma yolunu deneyebilirsiniz.

Pırlantalar, aklınıza gelince ya da alelade birinin gönlünü hoş etmek için alınabilecek bir hediye değildir. Bu neden ile pırlantalar hakkında hemen herkesin bilgi sahibi olması beklenemez. Yaşayacağınız ana en uygun pırlanta seçimi yapılabilmesi için pırlantalar hakkında önceden küçük çaplı bir araştırmanın yapılması gerekmektedir. Pırlanta seçimi önemli olan 4 kriter vardır. Buna 4C kuralı denir. 4C kuralı denmesinin nedeni ise pırlantanın özelliklerinin ingilizce karşılığından esinlenerek bu ismin verilmesidir.

Pırlantanın özellikleri; colour, cut, clarity ve carat olmaktadır. Colour’un türkçe karşılığı renk, cut karşılığı kesim, clarity ise berraklıktır. Son olarak carat Türkçedeki karşılığı karattır. Çoğu pırlantanın üzerinde karbon kristallerinin oluşturduğu izler bulunmaktadır. Bu kristaller azaldıkça pırlantanın berraklığında artış olacak ve bu sayede pırlantanın değerinde artış sağlanacaktır.

Kesim ise daha çok şekil ile karıştırılıyor olan bir kavramdır. Şekil pırlantanın dış görünüşü ile alakalı iken kesim pırlantanın ışıltısının yani kıvılcımının hesap edildiği bir yöntemdir.

Clour yani renk konusuna gelecek olur isek bu sarılığın ölçüldüğü bir konudur. Şeffaf renkli pırlantalar daha değerlidir ve piyasa da renkli olan pırlantaların birçoğu işlemden geçmiş olanlardır. Piyasa da kendiliğinden renkli olan pırlantalar oldukça azdır. Carat ise pırlantanın ağırlığının ölçüldüğü birime denilmektedir. Sizlerde özel anlarınızı eşsiz kılmak ve sevdiklerinizi daha mutlu etmek için onları bu mücevherler ile mutlu edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*