Takının Dünya Tarihinde ki Önemi

Takının Dünya Tarihinde ki Önemi

Takı tarih boyunca insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında yerini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Takılar her türlü kültürün zarif ve en önemli olanıdır.

Eski zamanlarda da gündelik ihtiyaçların yanı sıra takı da önemli bir bütünleyici olarak insan hayatında yerini almıştır. Tabi ki günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir.

Takının dünya tarihinde ki yerini açıklayacak olursak ilk takı olarak deniz ve ahşap ürünleri, kemik ve diş unsurları ile başlamış olup günümüze gelene kadar her kültürde farklı gelişimlere de kapı aralamayı unutmamıştır.Yani şöyle de diyebiliriz doğada bilinen tüm maddelerden yararlanılmaktadır.

Takı Tarihinin Gelişim Süreci

konu

Takı tarihinin gelişimi 5000 sene önce ortaya çıktığı düşünülmektedir. Mezopotamya kültüründen doğduğu da söylenildiği de ön görülmektedir.

Takı tarihine tekrar göz atmak istediğimizde insanların dinlerinin sembolü olarak da kullandıkları gerçeğini göz ardı edemeyiz. Mesela Hristiyanların taktığı Hac, Musevilerin kullandıkları köşeli Yıldızı  bunları örnek olarak gösterebiliriz.

İlkel kabilelerde kullandıkları takılar genelde hayvan figürleri olarak kullanmışlardır. İnsanoğlu uğradığı musibetleri de düşünerek kendilerince sembol geliştirmiş olup günümüzde de bunları kullanmaya devam etmektedirler. Eski medeniyetlerde takısal süreçlerini kısa başlıklarında toplayacak olursak;

*Mısır ‘da takı sanatı toplum içinde inancı ve gücü simgeler

*Mezopotomya’da  statü ve idolleri genel olarak simgelediği söylenir.

*Eski Yunan’da genellikle nazar adı altında inanışlarından dolayı ona yönelik işlemeler yapılmıştır

*Eski Roma’da yontulmuş taşlardan hem aksesuar hem de resmi belgelerde mühür olarak kullanımışlardır.

*Orta Çağ’da genellikle varlıklı aileler tarafından takılmış olup bazen de takı sahiplerinin takılarıyla beraber gömüldüğü kaynaklardan geçmektedir.

*Çin’de takı sanatı genelde inançlarına yönelik dinin semboller halinde işlenip kullanılmıştır.

*Asya’da takı sanatı genelde dekoratif alanlarda kullanılmıştır.

*Hindistan’da takı sanatı geleneksel sembollerle kullanılmış olup simdi bile nikah törenlerinde kullanılmaktadır.

*Türklerde takı sanatı değişken ekonomik şartlara bağlı olup hem aksesuar hem nikah hem de farklı sembollerde daima ilklerde yerini almıştır.

Takı tarihinin gelişmesi genel olarak baktığımızda farklı kültürlerin, inanışların ve sembollerin harmanlanması ile daha farklı boyutlara geldiği açıkça görülmektedir. Bu sürecin en fazla katkısı olduğu ise kadınlar açısından biraz daha zenginleşmiş yeniliğe açık hale getirilmiş olup daha çok ilgi görmeye başlamıştır.

Takı Tarihinin Dünyada ki Önemi

Geçmişten günümüze kadar gelebilen ve daha çok arz talep yoğunluğuna hayat veren aksesuar grubunda yer alan tarihine kısaca göz atmış olduk. Takı her alanda insanların birbirlerine ve özellikle kadınlara hediye etmek konusunda cevabını net şekilde verebilen bir ifade haline gelmiştir. Böylelikle gelişim süreci olsun dünya tarihinde ki yeri ciddi anlamda olup her aalanda  üretilip gelişme aşaması daha yüksek bir iş olarak görülmektedir.

ic-kisim

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*