Sitrin Taşı Özellikleri

Sitrin Taşı Özellikleri

Sitrin, enerjisi kadar parlak bir taştır. Bu taş ile ilgili her şey pozitif enerji taşımaktadır. Fransız kelimesi limondan türetilen ismi dahi güneş duygusu ve buna bağlı sevinci ifade etmektedir. Brezilya, Afrika, Madagaskar, İspanya , Rusya, İskoçya ve ABD’de doğal olarak bulunan bu taş, M.Ö. 300 yıllarında süslü bir taş ve antik Yunanlılardan, Romalılara kadar mücevher yapımı ile gözde olmuştur. M.S. 1. yüzyılda bile sitrin taşı kabo halkalarına dönüştürülmüş ve oyuklu çalışmalarda kullanılmıştır.

Daha sonra 17. yüzyılda taş güzelliğiyle büyülenecek ve sonuçta İskoç askerleri tarafından kilit pimleri, omuz broşları, kılıçları ve hançerlerinin kollarını süslemek için kullanılacaktır. Taşın popülerliği Art Deco döneminde yeniden ortaya çıkmıştır. Soluk sarıdan kahverengimsi bir tona sahip olan sitrin silisyum dioksitten oluşan şeffaf bir kuvarstır. Kristal sistemi sitrin’e trigonal hücresel şekil verirken sarı renk tonu demirden gelir. Genellikle diğer birçok değerli taşlardan farklı olarak büyük boyutta bulunur ve daha sonra diğer şekil ve boyutlara indirilir.

sitrin taşı

Sitrin yoğun ısı sonucunda magmatik kayaçlarda ve granit gibi metamorfik kayaçlarda bulunur. Günümüzde sitrinin büyük bir kısmı 1.000 derece üzerinde ısıtıldığında altın sarısı rengi kahverengiye dönen ısı ile işlem görmüş ametisttir. Seyrek olmasa da sitrin ametistten çok daha az miktarda bulunur.  Sadece çok fazla eğitim almış gemolog farkı söyleyebilir. Kuyumcular arasında popüler bir taş olsada diğer kıymetli taşlar ile karşılaştırıldığında hala onlardan ucuzdur. Ayrıca koleksiyoncular ve mücevher meraklıları arasında popülerdir çünkü, bakımı çok kolaydır.

Isıya uğramadığı sürece sitrin sonsuza kadar sürebilir. Isıdan türetilen sitrin güneşten kolayca etkilenebilir. Güneşte bırakmak renk değişikliğine neden olabilir, bu nedenle çok uzun süre güneşte bırakmamak gerekir. Sitrin doğal son bahar tonlarından dolayı Kasım ayının doğum taşı olması mantıklıdır. Sitrin’in birçok anlamı vardır. Başarı ve zenginliğin sitrin taşının en iyi bilinen özelliklerinden bazılarıdır. Mali ya da ticari girişimlerde bolluk arıyorsanız sizi destekleyen sitrin taşı olacaktır.

Sitrin taşının özellikleri

Bu taş diğer  kristaller ile sinerji içinde çalıştığı için kişisel iradeniz artıp arzu edilecek olursa sitridin helidore, altın labradorit ya da emperyal topaz ile birleştirilmesi faydalı olabilir. İş dünyasında ve hayatta başarılar zorlu çalışmanın sonucudur, fakat bazen zor işlerin tokluğunu toplamak zordur. İnsana zorlu çalışmasında kişisel iradesinde harcanmakta olan çabasına yardım etmektedir. Diğer sitrin özellikleri yaratıcı sürece bağlıdır. İster doğal ister ısıtılmış olsun sitrin’in hayal gücünü ikinci, üçüncü ve altıncı çakralar yolu ile aktive edildiği söylenir.

Akıl zafiyetini geliştirip fikir akışını ve görselleştirmeyi sağlar. Özellikle meditasyonda kullanıldığında, bu sitrin mülkiyeti zihinsel gücü güçlendirmede ve hedefler belirlemede çok etkilidir. Yaratıcılığı arttırmak için sitrine ek olarak kullanılacak taşlar zincit, turuncu kalsit ve karniyendir. Hem fikirlerin hem de yaşamın kavrayışı, sitrin’in motive etme gücü altında bol miktarda bulunur. Aynı zamanda fiziksel enerjiyi duygusal seviyeye çıkartmak ve tüm enerjiyi daha yüksek bir düzleme yükseltmek için kök çakra gereklidir. Bu çakra insanların enerji bloklarına sıkça maruz kaldıkları bir alan olduğundan, sitrin bu bloğu temizlemek için çok önemli olabilir.

sitrin taşı

Güneş plexus merkezli bir enerji dağıtıcısıdır, bu nedenle sitrin’in bu çakra ile bağlantısı enerji düzeylerini ve genel dolaşımı arttıracaktır. Sitrin’in anlamı bir kaç farklı dekoratif seçime neden olabilir. Refah ve yaratıcılık için ofis ya da çalışma alanlarına uygulanabilir. Çocukların yatak odalarına bir güven duygusu ve altın ışık gücü getirebilir. Sitrin ile meditasyon sıcaklık, berraklık ve ilham getirir. Sitrin kristali meditasyon ile kullanmak iyi bir pozitif enerji yaymaktadır. Ruh, akıl ve yaratıcılığa enerji akışı getirmenize yardımcı olur. Tezahürat ritüellerinde bir sitrin noktası kullanmak için, niyetinizi bir kağıda yazın ve noktanın altına yerleştirin. Tezahürat’ın belirli hedefini yükseltmek için farklı taşlar ile birleştirin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*