Serendibit Taşı Özellikleri ve Faydaları

Serendibit 1902’de Sri Lanka’nın Ambakotte yakınlarındaki Gangapitiya’da GT Prior ve AK Coomaraswamy tarafından keşfedildi. Prior ve Coomaraswamy, Sri Lanka için eski bir Arapça terim olan serendib’ten türetilen minerali serendibit olarak adlandırmıştır. Serendibit materyal olarak nadiren bulunan değerli bir taştır.  2005 yılında Myanmar’ın Mogok kentinde serendibit keşfedilmeden önce orijinal Sri Lanka buluntularının sadece üç tane bilinen serendibit vardı.

Sri Lanka ve Myanmar’tan serendibitin faset sınıfı malzemelerin tek kaynağı olduğu düşünülmektedir. Sri Lanka serendibit, çekici yeşilimsi, mor ve mavi renkte iken Myanmar’ın taşları koyu renktedir. 1990’ların ikinci yarısında, Sri Lanka’nın Ratnapura bölgesindeki ikincil birikimlerden kaliteli mücevherlerden olan serendibit keşfedilmiştir. Nadir bulunan mücevher malzemesi serendibit kimyasal ve spektroskopik özelliklere göre karakterize edilir. Raman ve fotolüminesans verileri, serendibitin tanımlanması için kabul edilir.

serendibit taşı

Serendibit, renk benzerliği ve neredeyse aynı özelliklerde olan sapphirine ve zoisite ile karıştırılabilir, ancak refraktif indeksler, eşleştirme ve spektrumlar, bu taş malzemelerini ayırmak için kullanılabilir. Safirin ve bilinen düşük yüklü mücevher kalitesinde serendibitten ayrımı 1,700 daha yüksek bir kırma indisine sahip olan sapphirine sahip kırılma indekslerinin dikkatli ölçümü ile yapılabilir. Serendibitteki yüksek demir içeriği yanıltıcı kırılma indisine neden olabilir ve spektroskopi ve mikroskopi gibi gemolojik incelemeler gerektirebilir.

Serendibit ve zoisitin optik özellikleri ve özgül ağırlığı tamamen çakışabilir. Krom ve krom taşıyan Tanzanyalı zoisitin rengi serendibite oldukça benzer. Muhtelif yerlerden mücevher kalitesi ve taş olmayan kaliteli serendibit numunelerinin lamel veya polisentetik eşleştirme temelinde bir ayrım yapılabilir.

Serendibit taşı özellikleri

Serendibit taşı enerjisiyle canlılık veren, sıkıntılı anlarda cesaretlendirip kişiyi olumlu düşünmeye odaklar. Ağrıları giderici özelliği olduğu gibi cilt hastalıklarına da fayda sağlamaktadır. Cesaretli ve kendinden emin olmak isteyenlerin kullanacağı mucizevi bir taştır. Özellikle erkeksi bir enerjiye sahip olduğundan cinsel gücü arttırıp kan akışını hızlandırdığından kalp hastaları tarafından kullanılır.

serendibit taşı

Beyin gücünü yükselten serendibit gergin ortamlarda kullanıldığında negatif enerjiyi dağıtıp gerginliğe son verebilir. Tam bir şifa kaynağıdır baş ağrılarına, diz ağrılarına iyi gelir. Kişinin doğru kararlar almasında etkilidir. Tene temas ederek kıyafet altında taşındığı zaman diğer insanların negatif enerjisinden korur. Dikkat çekici rengi sayesinde üzerinizdeki nazarlı bakışları yok eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*