Pırlantada Berraklık Skalası

Pırlantada Berraklık Skalası

Pırlanta yüzyıllardır göz alıcılığı ile vazgeçilmez bir aksesuar parçası haline gelmiştir. Pırlantaların kullanım alanlarının gün geçtikçe büyüyüp yaygınlaşması pırlanta hakkında bilgi sahibi omayı gerektiriyor.

Elbette kimseler bir pırlanta uzmanı gibi olamaz fakat çok azda olsa bilgiye sahip olarak pırlanta alış verişlerinde daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

Pek çok kişi sadece pırlanta alırken karata dikkat etse de bazı önemli noktalarda bulunur. Bunlar kesim, renk,berraklıktır.

Pırlantada Berraklık Nedir?

Berraklık taşın üzerindeki kusurların miktarı ve ölçüsüdür. Her pırlantanın niteliği birbirinden farklıdır. Bazı taşlar çok kusurlu iken bazılarında kusursuz neredeyse hiç yoktur. Dışarıdan pırlantanın kusurunu görmek imkansızdır. Pırlanta konusunda usta olan ve işini bilen kişilerin dikkatli şekilde bakması ile kusur düzeyi anlaşılabilir. Kusur ve yıpranma oranı ne kadar az olursa pırlantanın değeri o o kadar fazla olur.

Pırlantanın Berraklığını Hangi Unsurlar Belirler?

Pırlantada berraklık denildiğinde ilk düşünülesi gereken ışığı doğru şekilde yansıtılmasıdır. Işığın yansımasına engel olan kusurlar değerini düşürür.

Bu nedenle bu unsurlar gözden geçirilmelidir. Pırlantanın unsuru ilk olarak çatlaklıktır. Bu çatlaklık gözle görülecek şekilde hasar oluşturduysa değerini oldukça düşürür.

Diğer bir undur ise çiziklerdir. Dışarıdan bakıldığı zaman belli olmasalar da ölçüm aletleri ile ölçülebilir.

Bir diğeride çıkmayan lekeler ve taşın kendisinde olan renk tonları pırlanta kusurlarıdır.

Pırlantada Renk Skalası Nedir?

Pırlanta da berraklık skalası F ile I arasında değişkenlik gösterir. FL ve IF skalasında yer alan pırlantalar kusursuz olanlarıdır. Bu nedenle değeri en yüksek olan gruptur.

berraklik

VVS1-VVS2  ikinci olarak bu skala yer alır. Gözle görülmeyen kusurlara sahiptir. SI1-SI2 lekelerin dışarıdan görülen kusurlara sahiptir.

Sizlerde pırlanta seçerken bu kadar bilgi ile satın alırken daha dikkatli olabilirsiniz. Pırlanta dünyanın en değerli taş grubunda yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*