Pırlanta Üretimi ve Kullanım Alanları

pırlanta

Günümüzde bilinen en sert ve en değerli  madenlerden birisi olarak elmas madenidir. Elmas madeni yapı olarak karbonlardan oluşmaktadır. Bundan dolayıdır ki karbonların güçlü bağlarından dolayı yapı olarak sert ve işlenebilir madenlerden diyebiliriz.

Karbonlardan oluşan diğer bir maden ise grafittir. Grafitin karbon bağları arasında ki bağlar çok kuvvetli olmadığı için grafit elmas kadar sert değildir.

Elmas üreticileri grafit alanında çalışmalar yapmış ve bu fonksiyon alanında çalışmalar yapmış ve yapay elmas üretmişlerdir.Tabi kullanım alanları da genelde değerli süs eşyalarında kullanılmıştır.Elmasların en çok kullanıldığı alan ise pırlanta yapımı olmuştur.

Kısaca pırlantayı açıklamak istersek bir kaç yüzü olacak ve değişim alacak şekilde tasarlanmış yontulmuş halini pırlanta olarak tanımlayabiliriz.

Pırlanta Özellikleri

Pırlanta; sonsuz sevgi niteliğinde ve daha bir çok anlamlar ifade ederken bu değerli taşın bir çok özelliği vardır. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

  1. Karat özelliği
  2. Berraklık
  3. Renk
  4. Kesim

Eğer pırlanta almayı düşünürseniz bu dört özelliği unutmamak gerekir.

1.Karat Özelliği

Karat pırlantanın ağırlığına göre seçilir. 1 karat pırlanta yaklaşık 20 mg ağırlığındadır. Bu satışlarda satış bazında düşünürsek her pırlanta bir karattan azdır.Diğer taşların tespitin kullanılan karat miktarları ve pırlantanın karat ölçüsünün farklı olduğunu da göz önünde bulunduralım.

2.Berraklık

Tam olarak şöyle de diyebiliriz doğanın parmak izleri olarak. Çoğu pırlantada karbon kristallerinin oluşturduğu izler vardır. Tabi bu izler azaldıkça pırlantada ki berraklık da flu görünmeye başlar.

3.Renk

elmas_madenciligi

 

Bu özellik bir pırlantanın sarılığına göre ölçülür. Tabi en kıymetli pırlanta renksiz olarak düşünülür. Aslında alfabetik sıra ile renk sıralamasını şu şekilde işleyebiliriz;

*D: Tamamen renksiz olup en nadir bulunan pırlantadır

*E: Renk olarak belli belirsizdir sadece alanında uzman bilim adamları seçebilir.Bazen hafif bir renk saptanabilir

*F: Yine renksiz olup ama en alt grup arasında yer alır

*G-H: Çok hafif renklidir ama renk sınıflandırmasında saptanmış olsa da en değerliler arasında yer alır

*I-J: Bir parça renk saptanabilir ve hafif beyazlık saptanabilir

*K-M: Sarı renk görünür

*N-Z: Sarı, kahverengi ve gri renkler görülür. Bir diğer adı da ‘şampanya renkleri’ olarak adlandırılır

4.Kesim

Yukarıda saydığımız özellikler aslında pırlantanın kesim ve biçimlendirilmiş haline bağlıdır.

Pırlanta Kullanım Alanları

Son yıllarda özellikle özel gün ve gecelerde göz kamaştırıcı haliyle dikkatleri daha çok çekmeye başlamıştır.en çok eşler arasında kullanım alanı daha da genişlemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*