Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlantalar kadınların vazgeçilmezi olup maddi açıdan da pahalı bir takı mücevherdir. Sizde pırlanta alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda yazacağım yazıdan bilgilenebilirsiniz.

Pırlanta ve TekTaşta Sertifika

Pırlanta takı alırken aldığınız ürünün sertifikalı olmasınına özen gösterin. Sertifika pırlantanın nüfus cüzdanı özelliği taşır. Kimliklerimiz de bulunan ad soyad gibi bilgiler nasıl yer alıyorsa sertifikada da pırlantanın özellikleri yer alır.

pırlanta-yüzük

Bu özellikler sertifikadan sertifika ya değişiklik gösterir. Eğer tek başına 0.30 Ct dan küçük taşlar kullanılmış ise üreticinin kendi verdiği sertifikadan hiç bir sorun olmaz. İçiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ancak pırlantanın taşları 0.30 dan büyük ise başka bir laboratuarın belgesine ihtiyacı vardır. Bu laboratuarlar pırlantaya özgü çok pahalı cihazlarla taşın gerçek ve temizlik özelliğini belirtir. Pırlanta ürünlerini gerçek renk değerleri ile almalısınız. I ile beyan edilen bir tek taşın J ile çıkmaması en iyi örneklerdendir.

Parlaklığı VS olan bir ürün SI çıkması gibi sayabiliriz. J olan pırlanta tektaş ‘ı H diye size satılırsa geğerinden fazla ödemiş olursunuz. Şimdi size pırlanta alınırken dikkat edilmesi gerekenleri yazacağım.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli konular vardır. Bu konular gerek dükkan gerek marka bazında dikkat edilmesi gereken konulardır.

pırlanta-çeşidi

Pırlanta seçimi yaparken öncelikle ürünleri çok olan dükkanlardan almamaya özen gösterin. Bu dükkanlar gerçek işi pırlanta olan dükkanlar değildirler. Sattıkları ürünün etiket üzerinde gerçek fiyatının üzerine gizliden başka fiyat ekleyip satan kişilerdir.

 

Ayrıca mücevher satan insanlar o konuda uzman kişilerdir. Mücevher hakkında her konuda bilgi sahipleridir. ürün alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır bu konular aldığınız ürünün sertifikalı olup olmamasıdır. Aldığınız sertifikanın karton veya matbaada bastırılmış olmamasına dikkat edelim.

Sertifika da ehliyet gibi yaptırılmış yada HRD yada IGı ,GIA vb uluslar arası bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş organizasyondan almayı düşünebilirsiniz.  Pırlanta seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları size anlattım sizlerde doğru seçimler yapmak isterseniz yazdıklarım konuları dikkate almanız gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*