İlişkinizi Taçlandıracağınız Alyans Seçimi Hakkında Bilmedikleriniz

İlk olarak alyansın kimin tarafından alınması gerektiğini söyleyerek söze başlayalım. Bizim geleneklerimize göre erkeğin takacağı yüzüğü kız, kızın takacağı yüzüğü ise erkek almaktadır. Fakat bu durum ülke içinde yöreden yöreye dahi değişmektedir. Nişanlılıkta ayrı evlilikte ayrı yüzük takılmaz. Yüzükler nişanlanırken alınır ve evlenildiğinde aynı yüzük sola takılır.

Nikâh yüzüğü seçimi genellikle kadınların zevk ve tercihlerine bırakılmaktadır. Her kadın kendine yüzük seçerken eşlerine de uyacak seçimler de bulunmaktadır. Erkeklerin seçimleri ise kendilerine göre olduğundan dolayı bu iş kadınlara kalmaktadır.

Erkeklerin şık bir kutu içinde diz çökerek evlilik teklifinde her kadar kadınların gönüllerini çalıyor olsa da sonrasında benzerini bularak iki kişinin aynı alyansı kullanması zorlayacaktır. Bu neden ile artık genellikle evlenme teklifleri için tercih edilen yüzük tektaş pırlantalar ya da pırlanta yüzükler olmaktadır. Alyans seçmeye beylerin eşleri ile gitmeleri daha sağlıklı bir fikir olacaktır.

Erkekler Alyans Takmalı mıdır?

Alyans takma konusunda Avrupa’ya baktığımızda erkekler aile yadigârı yüzüğü sevdiklerine sunmaktadır. Burada verilmek istenen mesaj ise evlenip ömür boyu sevdiği kadın ile beraber olmak istediğini gösteren bir sembol olmaktadır.

Anneden ve anneanneden kalan ve yuvayı temsil eden yüzük ile birlikte kadın onurlandırılır. Erkekler Avrupa geleneğine göre yüzük takmamaktadırlar. Tektaş yüzükleri ise Türkiye de söz yüzüğü olarak kullanılmaktadır. Gelenek haline gelen bu alışkanlık ile birlikte de elbette ki yine tercihleriniz ve imkânlarınız doğrultusunda sizlerde tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bağlılığı simgeleyen ve hem nişanlılık döneminde hem de evlendikten sonra takılan alyansların kullanımı da yine erkeklerin ve kadınların tercihine bırakılmaktadır.

Kadın ve Erkek Alyansının Aynı Olması Şart mıdır?

Evlilik amacı ile alacağınız alyansınızın partneriniz ile aynı olması gerekmektedir. Fakat yapı itibari ile erkekler daha yapılı olduğundan dolayı ince yüzükler parmaklarda hoş durmayacaktır. Bu neden ile fiziksel özelliklerinizi de göz önünde bulundurarak tercih yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Erkeklerin yüzükleri daha kalında olabilir.

Yüzük modelleri oldukça çeşitli olduğundan dolayı seçim sizler için oldukça basit olacaktır. Geleneksel alyans modelleri hafif ve yuvarlak hatlı, sade, motifsiz bir halkadır. Sarı altından yapılmaktadır. Bu geleneksel bir model olmakta ve üzerine motifli modellerde tercih edebilirsiniz.  Bağlılığınızın bir ömür boyu eksilmemesi dileği ile. Sevgi ile kalınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*